AGATA (JAGA) GJEREK

 

 

Rođena je 5.2.1906. u Banskom Kovačevcu, u velikoj obitelji (osam sestara i brat). Već sa 16 godina počela je raditi kao služavka u Karlovcu. 1932. došla je u obitelj Ive Goldsteina, karlovačkog knjižara, gdje su je prihvatili kao člana obitelji. S njima je ostala i nakon odvođenja gospodina Goldsteina u koncentracijski logor (1941.), pa i nakon donošenja ustaškog zakona koji zabranjuje zapošljavanje Hrvata kod Židova. Zbog toga je uhićena i s Leom Goldstein provela gotovo dva mjeseca u karlovačkom zatvoru. Nakon toga joj je određen izgon u rodno selo.
Umrla je 1992. i pokopana u grobnicu obitelji Goldstein u Zagrebu.

 

Agata Gjerek
Kada je Lea Goldstein puštena iz zatvora otputovala je u Kraljevicu (talijanska zona), gdje je bila izvan opasnosti. Stariji sin Slavko, tada 13-godišnjak, nije imao dokumente potrebne za napuštanje grada pa je morao ostati u Karlovcu. Njihov stan je zaposjeo ustaški stožernik, pa je dječak bio kod susjeda. Kada je od šefa poreznog ureda Ive Rukavine čuo o predstojećoj «raciji na Židove», Slavko se odlučio na bijeg. 19.11.1941. lađom Jaginog rođaka Mike Mihalića, preobučen u seljačku odjeću, prebacio se u Banski Kovačevac. Jaga ga je primila u kuću i spasila. Da se nije sklonio, Slavko bi bio jedan od 150 karlovačkih Židova koji su  u noći 22./23.11. odvedeni u Jasenovac.
U Jaginoj kući je proveo četiri tjedna, slobodno šetao, zalazio kod njenih rođaka. U selu je živjelo oko 300 ljudi i svi su znali da je u kući Gjerekovih židovski dječak iz Karlovca, ali ga nitko nije prijavio. Da su to ustaške jedinice otkrile, dječak bi bio poslan u Jasenovac, a Jaga bi bila osuđena na smrt. Osim toga, i njena obitelj bi bila kažnjena prisilnim radom u logoru, zbog prikrivanja. Uz sav rizik, Jaga je pomagala Slavku i kasnije, kada je dolazio njenoj kući kao partizan. Na te postupke potaknuli su je čast i poštenje.
Slavko Goldstein (prvi s lijeva) 1944. godine

priredila: Blanka Lovrić, 2.a 

povratak na sadržaj