ANTE V. FULGOSI

  • Rođen je 1917. u Splitu

  • liječnik, prof. dr. sc. oftalmolog

  • danas živi u Zagrebu, umirovljenik, aktivni sudski vještak

 Kao student šeste godine medicine Ante V. Fulgosi je 1941. poslan u gospićku bolnicu kako bi ispunio svoju obvezu stjecanja nekog bolničkog iskustva prije završnog ispita. Ustvari, to je bila vrsta kazne zbog njegovih antipatija prema nacizmu. Desno orijentirani studenti bi tu obvezu praktičnog bolničkog školovanja ispunili u Zagrebu. 
U Gospiću je bio smješten manji koncentracijski logor zvan Maksimović-logor, po vlasniku zemljišta na kojem je osnovan. Koristeći svoj položaj u bolnici, A. Fulgosi je uspio spasiti nekoliko Židova iz logora, šaljući ih na liječenje od raznih bolesti uzrokovanih lošim logorskim uvjetima. Pribavljao im je lažnu medicinsku dokumentaciju koja je potvrđivala da osoba treba medicinski tretman u Karlobagu (talijanska zona). Onda je taj medicinski tretman produžavao dok ne bi pribavio potrebne papire. Nakon što bi došli u Karlobag s lažnim medicinskim papirima, Židovi su prelazili u Italiju. Na taj način su spašeni dr. Emil Freundlich, Elza Polak i Eva Krajanski-Akerman.
I prije dolaska u Gospić Ante V. Fulgosi je spasio svoga gimnazijskog kolegu Davora Banda, dajući mu vlastitu identifikacijsku iskaznicu. S njome je uspio doći do Splita i dalje do Italije. Inicijativa je došla od Ankice Budak Morović, nećakinje dobro poznatog pisca i visokog predstavnika ustaškog režima. Dogovoreno je da D. Band vrati osobnu kartu čim se spasi. Ali, dogodilo se da je nije mogao vratiti. A. Fulgosi se izložio velikoj opasnosti kršeći tzv. rasne zakone, koje su zabranjivali pomoć Židovima.

Ante Kalogjera snimljen 1946. godine

 priredila: Božena Pavlek 2.a

povratak na sadržaj